Мониторингът и оценката на публични политики, програми /комплекс от проекти/ и конкретни общински проекти са инструменти на доброто управление при упражняването на политическа, икономическа и административна власт на всички равнища. За да бъдат полезни, те трябва да се разглеждат като неразделна част от процеса на вземане на решение и управление на цялостния цикъл на разработване, прилагане и оценяване на проектите, планирани и реализирани от общинска администрация. В този процес, следва да се отчете, че управлението /местно – на ниво община/ е не само упражняване на власт, но съчетава и комплекс от социални механизми, процеси и институции, чрез които гражданите и групите изразяват своите интереси, артикулират своите различия, упражняват своите права и изпълняват своите задължения. Управлението се реализира преди всичко чрез дейността на публичните органи, но излиза извън техните предели, като се пренася в частния сектор и гражданското общество. Публичните органи създават благоприятна и легитимна политическа и правна среда, частният сектор създава работни места и доход, а гражданското общество улеснява политическото и социалното взаимодействие, мобилизира групите да участват в икономическите, обществените и политическите дейности. Всеки сектор има своите възможности и ограничения, затова от особено значение е конструктивното взаимодействие помежду им, включително и при мониторинга и оценката на проекти, изпълнявани от общинската администрация.
В изпълнението на дейността си МИГ “ ЕЛИН ПЕЛИН – ГОРНА МАЛИНА“ прилага принципите за активен диалог с жители, НПО сектор, бизнес и институции, като заинтересовани страни за подобряване на социалното, екологично, образователно и икономическо благосъстояние на територията.
Утвърдени добри практики за активен диалог, повишена публичност и прозрачност – ПРИНЦИПИ ЗА АКТИВЕН ДИАЛОГ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ
- Широк обхват на гражданско участие
Включването на гражданското общество на всички етапи от разработването, осъществяването и контрола на общинските проекти води до обществена подкрепа за решенията от всички фази на проекта и повишава потенциала за публичност, информираност и устойчивост на проектните резултати.
- Прозрачност и проследимост
Процесът на участието на обществеността трябва да е прозрачен, а резултатите от това – проследими. Прозрачността и проследимостта изграждат доверие в общинската администрация и мотивират местната общност да подкрепя общинските решения във всяка фаза на проекта, да предлага решения и да подпомага постигането на устойчивост на проектните цели.
- Съвместна отговорност
Повишената информираност на местната общност и активното участие в планирането на проектните дейности и тяхната реализация, гарантира по-широка подкрепа на вземаните от екипите за управление на общинските проекти решения. Участието на обществеността означава, че всички участници поемат отговорност за съвместно извършената работа и резултатите от нея. Качеството на резултатите се повишава, а широката общественост се идентифицира с тях.
- Гъвкавост
Участието на гражданите не бива да се превръща в едностранно налагане на тяхното мнение. Изисква се гъвкавост и място за маневри, а всички участници в консултациите трябва да са наясно с това още в началото на процеса. Така те ще оценяват и възприемат реалистично възможностите си за въздействие върху управленските решения.
- Баланс и равни възможности
В диалога трябва да са представени балансирано всички заинтересовани страни. Участниците, независимо дали представляват влиятелна или уязвима група, трябва да имат равни възможности и равно поле за въздействие. Консултативният процес е успешен, само когато се организира без бариери.
- Взаимно уважение
Консултациите с гражданското общество включват различни целеви групи, които често имат различни и дори противоположни интереси. Независимо от ролите и позициите си, участниците в процеса трябва да се отнасят един към друг с уважение. Това подобрява доброто сътрудничество и е предпоставка за постигане на взаимно приемливи компромиси.
- Справедливост
Предложенията на всички участници се вземат насериозно, като задълбочено и трезво се разглеждат аргументите и контрааргументите за тяхното приемане. Справедливостта е в основата на ползотворното сътрудничество.
- Ясно представяне на информация
В процеса на консултации информацията се представя по ясен и разбираем начин. Това улеснява общото разбиране и избягва потенциални забавяния, разочарования и недоразумения.
Вашият коментар